مبدل حرارتی استخری

مبدل حرارتی استخری انواع مختلفی دارد که باعث می شود تا تبادل حرارتی بین آب استخر و دستگاه را به وجود می آورد. مبدل حرارتی استخری باعث گرم و سرد شدن آب یا مایع موجود می شود اما در استخرها از دو نوع معمول مبدل حرارتی استخری پوسته و لوله و مبدل حرارتی استخری صفحه ای استفاده می شود. نحوه کار دو دستگاه با هم متفاوت است ولی از هر دو در گرم کردن آب استخر استفاده می شود.

مبدل حرارتی سیستم انتقال حرارت بین دو یا چند مایع است. مبدل های حرارتی در هر دو فرایند خنک کننده و سرد کننده استفاده می شوند. این مایعات ممکن است با یک دیواره جامد از هم جدا شوند تا از مخلوط شدن جلوگیری شود یا ممکن است در تماس مستقیم باشند. آنها به طور گسترده ای در فضای گرمایش، تبرید، تهویه مطبوع، نیروگاه ها، کارخانه های شیمیایی، پتروشیمی، پالایشگاه های نفت، پردازش گاز طبیعی و تصفیه فاضلاب استفاده می شود. مثال کلاسیک مبدل حرارتی در یک موتور احتراق داخلی یافت می شود که در آن یک سیال گردش می کند که به عنوان خنک کننده موتور جریان دارد از طریق کویل های رادیاتور جریان دارد و جریان هوا از کویل ها خنک می شود و هوای ورودی را گرم می کند. مبدل حرارتی استخری از انواع مبدل های حرارتی می باشد.

مبدل حرارتی استخری چیست؟

یک مبدل حرارتی استخری برای انتقال انرژی گرما از یک محیط به یک محیط دیگر بدون دو رسانه در استخر استفاده می شود. مبدل های حرارتی برای انتقال جریان حرارتی بسیار عالی است. تمام مدل های مبدل حرارتی استخری با اتصال به انرژی الکتریکی ، انرژی خورسیدی و ... می توانند کار کنند. از مبدل حرارتی استخری برای انتقال حرارت به صورت بهینه استفاده می شود.

مبدل حرارتی استخری در دسترس هستند و با لوله و به عنوان مبدل های حرارتی مارپیچی برای ظرفیت بالا و افت فشار پایین بهینه سازی شده اند. هر دو مدل جریان متقابل هستند، یعنی جریان رسانه گرم در جهت مخالف به محیط سرد، که حداکثر خروجی را می دهد. مبدل حرارتی استخری به گونه ای طراحی و ساخته شده است که استفاده از آنها برای طیف گسترده ای از نیازها و در بسیاری از انواع مختلف تاسیسات امکان پذیر است.

مبدل حرارتی استخری چه کار می کند و چگونه کار می کند؟

اگر شما به دنبال تحقیق در مورد راه هایی برای گرم کردن استخر هستید به احتمال زیاد با مبدل حرارتی استخری مواجه شده اید. یک مبدل حرارتی استخری برای گرم کردن آب استخر استفاده می شود، گرما از طریق انتقال مواد از مبدل منتقل می شود.

حرارت از مبدل حرارتی استخری از یک مایع (مایع یا گاز) به یک مایع دیگر (مایعات یا گاز دیگر) منتقل می شود بدون این که دو مایع نیاز به مخلوط شدن داشته باشند .اصل اساسی مبدل حرارتی استخری این است که انتقال حرارت را بدون انتقال مایعات که گرما را حمل می کند انتقال می دهد.

همه مبدل های حرارتی حرارت را از یک مایع به دیگری منتقل می کنند، اما آنها به روش های مختلفی کار می کنند.

انواع مبدل حرارتی استخری:

دو نوع رایج مبدل های حرارتی استخری شامل موارد زیر است:

مبدل حرارتی استخری پوسته و لوله: این نوع مبدل ها شامل تعداد زیادی لوله کوچک است که داخل سیلندر قرار دارد. تعمیر و نگهداری این نوع مبدل حرارتی استخری به آسانی انجام می شود. یک مبدل حرارتی استخری پوسته و لوله یک طبقه از طرح های مبدل حرارتی است که شایع ترین کاربرد مبدل حرارتی استخری پوسته و لوله در پالایشگاه های نفت و دیگر پروسه های شیمیایی بزرگ است و برای برنامه های کاربردی با فشار بالا مناسب است.

همانطور که از نام مبدل حرارتی استخری مشخص است، این نوع مبدل حرارتی شامل یک پوسته (یک مخزن بزرگ فشار) با یک بسته از لوله ها در داخل آن است. یک مایع از طریق لوله عبور می کند و یک مایع دیگر بیش از لوله ها (از طریق پوسته) جریان می یابد تا گرما را بین دو مایعات انتقال دهد.

مبدل حرارتی استخری صفحه ای : مبدل حرارتی استخری صفحه ای یک نوع مبدل حرارتی است که از صفحات فلزی برای انتقال حرارت بین دو مایع استفاده می کند. این یک مزیت عمده در برابر یک مبدل حرارتی معمولی است زیرا در آن مایعات در معرض یک سطح بزرگتر قرار دارند، زیرا مایعات بر روی صفحات پخش می شوند. این امر انتقال گرما را تسهیل می کند و سرعت تغییر درجه حرارت را بسیار افزایش می دهد. مبدل حرارتی استخری صفحه ای در حال حاضر رایج هستند و نسخه های بسیار زیادی از آن ها در بخش های مختلف تولید آب گرم استفاده می شود. مبدل حرارتی استخری صفحه ای کوچک تاثیر زیادی در گرمایش خانگی و آب گرم دارد. نسخه های تجاری بزرگتر مبدل حرارتی استخری صفحه ای از واشر بین صفحات استفاده می کنند، در حالی که نسخه های کوچک تر لحیم شده اند. مبدل حرارتی استخری صفحه ای (PHE) توسط دکتر ریچارد سلیگمن در سال 1923 اختراع شد و روش های غیرمستقیم گرمایشی و خنک کننده مایعات را تغییر داد.

روش کار این دو نوع مبدل متفاوت می باشد اما هر دو برای گرم کردن استخر استفاده می شود.

کابرد مبدل حرارتی استخری:

مبدل های حرارتی می تواند در بسیاری از برنامه های آب و فاضلاب استفاده شود: آب های شور و استخر های کلر، جکوزی، استخرهای خورشیدی گرم، تامین آب گرم در داخل کشور، برنامه های کاربردی آب دریا، برنامه های آب و هوای گرم و بازیابی آب گرم.

یک مبدل حرارتی استخری، با استفاده از حرارت جوشاننده های بخاری و یا جریان آب گرم حاصل از انرژی خورشیدی، برای گرم کردن آب استخر در یک چرخه ی جریان آب بهره میگیرد.

مبدل حرارتی استخری: تعریف، انواع، کارکرد

اگر شما در جستجو برای یافتن راهی برای گرم کردن استخرتان هستید، حتما با واژه ی مبدل حرارتی استخری ، روبرو شده اید. گرچه سالهاست سیستم سنتی انتقال مستقیم حرارت برای گرمایش استخر ها منسوخ شده، اما شاید برای بسیاری از عاشقان استخر و شنا و یا تولید کنندگان صنعتی سوال باشد که چرا مبدل حرارتی استخری با سیستم گرمایش غیر مستقیم بهتر از سیستم های سنتی است؟ پاسخ این پرسش در شیوه ی کار این دستگاه قرار دارد.

در سیستم سنتی، آب استخر ها به فیلتری هدایت می شد که در آنطرفش، حرارت دهنده های گازی، با سوزاندن حجم زیادی از گاز یا پروپان، آب را گرم میکردند. این روش به دلایلی چون: وجود هزینه های بالا و نیز آزاد شدن مواد شیمیایی مضر از سوختن گاز و تجدیدناپذیری منابع گازی، به کنار گذاشته شد و با به وجود آمدن تکنولوژی دستگاه مبدل حرارتی استخری، استفاده از سیستم سنتی تقریبا به صفر رسید. امروزه در پالایشگاه ها، کارخانه های صنعتی و استخر های ورزشی و خانگی، فناوری نو، جایگزین روش های سنتی شده است که در بهینه سازی مصرف سوخت، انرژی و هزینه، کمک شایانی بوده ست.


مبدل حرارتی استخری


چرا مبدل حرارتی استخری؟

یک مبدل حرارتی استخری، با استفاده از حرارت جوشاننده های بخاری و یا جریان آب گرم حاصل از انرژی خورشیدی، برای گرم کردن آب استخر در یک چرخه ی جریان آب بهره میگیرد. اینکار اینطور انجام میشود که در ابتدا، آب استفاده شده ی استخر از طریق لوله هایی به سمت یک فیلتر پمپاژ می شود؛ سپس، جریان آب با گذر از میان شیار های دستگاه مبدل حرارتی استخری، داغ می شود و آب گرم دوباره به استخر پمپ می شود.

وجه تمایز مبدل حرارتی استخری با سیستم انتقال مستقیم حرارت سنتی این است که مبدل های حرارتی توانایی انتقال حرارت میان دو سیال(گاز-گاز، مایع-مایع، گاز-مایع)، بدون تماس مستقیم آنها و مخلوط شدن آنها باهم را دارند.


مبدل حرارتی استخری


مبدل حرارتی استخری چطور کار میکند؟

هر مبدل حرارتی استخری، به صورت کلی یکجور کار میکند اما با روش های مختلف. دسته بندی انواع مبدل ها از طریق شیوه ی عملکرد آنها، دو نوع مبدل حرارتی استخری به وجود آورده: مبدل حرارتی عایق-لوله ای و مبدل های صفحه- پره ای.

انواع مبدل حرارتی استخری

این مبدل حرارتی استخری ، شامل تعداد زیادی لوله کوچک است که در زیر عایقی استوانه ای شکل قرار گرفته، میشود. این لوله ها با در کنار هم قرار گرفتن مبدل به پشته ای از لوله ها می شود که هم قابلیت چسباندن لوله ها به یکدیگر مثل یک رشته لوله ی واحد، برای حفظ حرارت در روکش لوله ها به علت نزدیکی شان را دارد؛ هم می شود لوله هارا با فاصله قرار داد تا در صورت انبساط روکش ها، دستگاه قابلیت انطباق با هر شرایط حرارتی را داشته باشد. دور کردن لوله ها از هم، قابلیت دسترسی راحت تر برای تعمیر یا بررسی دستگاه فراهم میکند.


مبدل حرارتی استخری


مبدل های عایق-لوله ای

مبدل حرارتی استخری ، دقیقا مانند مبدل های نوع اول کار میکنند، با این تفاوت که به جای لوله، از صفحه های انتقال حرارتی در ساخت این مبدل استفاده شده است. برای جلوگیری از تماس سیالات، این صفحه ها معمولا با توجه به نوع سیال(مایع یا گاز) و کاربرد دستگاه، لحیم کاری و یا با استفاده از لایه ای چرمی یا پلاستیکی، درزگیری می شوند.


مبدل حرارتی استخری


مبدل های صفحه-پره ای:

مبدل حرارتی استخر در موارد زیادی از صنایعی که با پمپ آب و مباحث حرارتی مربوط به آن در ارتباط اند گرفته، تا استخر های خانگی شما قابل استفاده اند.

مهمترین موارد استفاده از مبدل حرارتی استخری عبارتند از: استخر های آب شور، استخر های آب ترکیب شده با کلر، جکوزی ها و حمام های چرخآبی، چشمه های معدنی، لوله های پمپاژ آب گرم، استخر های حرارتی خورشیدی، ذخایر خانگی آب گرم، بهره گیری از آب دریا ها، گرمایش هوا، سیستم های گرمایش خانگی و بازیافت آب.

همچنین مبدل های نوع صفحه ای قابلیت استفاده در خنک کننده ها و سیستم های سرمایش و فریز غذا را دارند.


مبدل حرارتی استخری


موارد استفاده از مبدل حرارتی استخری:

اگر شما هم قصد خرید مبدل حرارتی استخری دارید، دانستن نکاتی راجع به معیار های یک محصول خوب و معتبر، شمارا در یک انتخاب بهتر یاری میکند. برند ها و شرکت های مختلفی اقدام به تولید مبدل های حرارتی میکنند که ممکن است بعضی از آنها به رغم ظاهری محکم، دوام و کارایی یک مبدل حرارتی استخری خوب را نداشته باشند. در این قسمت با ما همراه باشید تا شما را یک قدم به انتخاب محصولی کارا تر و ماندگار تر، راهنمایی کنیم.

از مهمترین معیار های یک مبدل حرارتی استخری خوب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی: زنگ زدگی مبدل ها، یکی از مشکلات عمده در استخر ها و منابع آبی است. خرید مبدل حرارتی استخری که در ساخت بدنه آن موادی چون نیکل، کربن و کروم بکار رفته باشد، خاصیت ضد زنگ دارد.

2. خاصیت خود شوئی دستگاه: بعضی از مدل های مبدل حرارتی استخری با استفاده از فناوری شدت جریان بالا(High Flow Rate) قابلیت این را می یابند که به صورت خودکار خود را شستشو دهند.

3. ماندگاری: اگر مبدل حرارتی استخری شما دارای شبکه ی وسیعی از کانال های انتقال باشد، قادر است تا با هر درجه سختی آب کنار بیاید. در نظر گرفتن بازده کار دستگاه جهت تضمین ماندگاری و دوام آن ضروری است.

4. تفاوت دمایی میان سیالات: تفاوت دمایی میان سیالات به کار برده شده در دستگاه هم در ماندگاری و کاراریی مبدل حرارتی استخری، موثر است. هرچه دمای یک سیال با سیال دیگر تفاوت بیشتری داشته باشد، مثلا اگر یکی سرد و دیگری داغ باشد، رفت و برگشت حرارت در میان آنها نسبت به زمانی که یکی از آنان داغ و دیگری ولرم باشد، راحت تر صورت میگیرد.

5. شدت جریان: شدت بالای جریان سیالات، قابلیت انتقال حرارت میان دو سیال را افزایش میدهد.

6. نصب: شکل نصب دستگاه باید به شیوه ای باشد که جهت حرکت دو سیال را در مقابل هم قرار دهد. یعنی اگر سیال گرم کننده از چپ به راست در حرکت است، سیال خنک کننده باید در مسیر برعکس آن در حرکت باشد.

برای مشاهده ادامه متن کلید کنید
برای بستن کلیک کنید
  • نام :
    ایمیل :
    پیغام :