مبدل استخر از چه قابلیتی برخوردار است

در محیط استخر فرد به دنبال این است که احساس خوشایندی را برای خود رقم بزند.

در محیط استخر فرد به دنبال این است که احساس خوشایندی را برای خود رقم بزند.

مبدل استخر :

در محیط استخر فرد به دنبال این است که احساس خوشایندی را برای خود رقم بزند. استخر موجب آرامش خاطر می شود افراد زمانی که به استخر می روند از تنش ها و اضطراب و استرس ها دور می مانند حال باید در نظر داشت که دمای آن مناسب باشد که در حفظ سلامت افراد مؤثر واقع شود. به دلیل حجم بالای آب در استخرها مشخص کردن سریع دمای آب به هیچ عنوان ممکن نیست. استخرها نیز در واقع به عنوان یک منبع ذخیره انرژی به حساب می آیند به گونه ای که جریان انرژی به صورت دائم دراستخر برقرار می باشد و گرمایش استخر و بالا و پایین بودن دمای استخر بر اساس آبی که در استخر وجود دارد مشخص می شود یعنی آب استخر کمابیش خود نمایانگر دمای آن می باشد. چنانچه استخر حرارت و گرمای ناشی از آب خود را به هوای اطراف و تلفاتی ناشی از پوسته استخر می دهد این ها خود موجب کاهش دمای آب می شوند. از جمله این تلفات گرمایی استخرها عبارتند از: تبخیر آب استخر، انتقال حرارت رسانایی، انتقال حرارت جابجایی، انتقال حرارت تشعشعی و...

تجهیزات مهم مبدل استخر

یکی از مهم ترین تجهیزات هر استخر مبدل استخر یا به نوعی مبدل حرارتی استخر می باشد که وسیله ای برای انتقال حرارت بهینه و به صرفه از یک سیال به سیال دیگر که به صورت غیر مستقیم انجام می شود به کار می رود. این مبدل استخر البته در صورتی که آب به آب باشند ساده ترین و پرکاربردترین روش گرم کردن آب استخرها می باشد. این مبدل ها به نوعی پرکاربردترین عضو در فرآیند شیمیایی به شمار می رود آن ها وسایلی هستند برای انتقال انرژی گرمایی به کار می روند و این عملیات می تواند به شکل های گوناگونی از قبیل مایع به مایع، گاز به گاز، گاز به مایع انجام شود. مبدل استخر نیز گاهی برای خنک کردن سیال گرم و گاهی هم برای گرم کردن سیال خنک مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین کاربردهای این مبدل استخر این است که درمحدوده های وسیعی از جمله نیروگاه ها، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی ، صنایع ساخت و تولید، صنایع فرآیندی، غذایی و دارویی و گرمایش و تهویه مورد استفاده قرار می گیرد.


@image


نکته قابل توجه این است که برای محاسبه و کنترل مبدل استخر روش های بسیار متعددی وجود دارد که بتوان به وسیله آن راه ها و روش ها آب استخر را کنترل و درجه حرارت آن را به درجه مناسب رساند . گاهی درجه حرارت آب موجود در استخر بسیار بالا می رود که این خود برای آن محیط مناسب نمی باشد لذا برای جلوگیری از افزایش حرارت و رفع مشکلات از این قبیل از ترموستات و اکوستات استفاده می شود اما بهترین و دقیق ترین روش برای کار با این نوع مبدل شیر سه راه موتوری می باشد و نکته قابل توجه این است که به دلیل گرانی سیستم از این روش و مورد در ایران بسیار کمتر از سایر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد مبدل استخر به چه شکل می باشد؟

مبدل استخر که از لوله و پوسته تشکیل می شود به این شکل است که یک سیال از درون تعدادی از لوله ها که همگی در واقع به یک ورودی و خروجی متصل هستند عبور می کند و سیال دیگری با دمای متفاوت درون آن سطح و پوسته ای که لوله ها را تسخیر کرده است به جریان می افتد. ویژگی مهم این نوع مبدل استخر این است که فشار و دمای بسیار بالایی را تحمل می کنند و ساختار آن ها به گونه ای می باشد که طراحی و ساخت آن ها کاری آسان و راحت است و به همین خاطر است که کاربردی بسیار وسیع و گسترده در صنعت دارد. مبدل های استخر عموما از نوع لوله و پوسته می باشند و جنس های آن ها انواع گوناگونی از قبیل استیل، مس، چدن، تیتامیوم می باشد که هر کدام از این انوع ویژگی ها و خصوصیات خاصی را به خود اختصاص داده اند.

یکی از بهترین و مؤثرترین روش ها برای پیشگیری و جلوگیری از رسوب گذاری در مبدل ها استفاده از دستگاه های ضد رسوب مغناطیسی و یا اولترسونیک می باشد که در مسیر آب سرد و پس از فیلتر تصفیه استخر قرار گرفته است. این دستگاه ها باعث جلوگیری از رسوب گذاری آن ها درداخل سیستم لوله کشی و حتی از بین رفتن رسوبات قبلی که بر روی هم انباشته شده اند می شود و این رسوبات را به شیوه بسیار مؤثر از آن سیستم خارج میکند و عمل تصفیه را انجام می دهد.

در برخی از استخرها با توجه به عدم رعایت و درنظر نگرفتن اینکه موتورخانه گرمایشی داخل منزل قادر به استفاده از این نوع مبدل حرارتی نبوده و به دلیل فضای اندک و هزینه زیاد مایل به انجام این کار نیستند. نکته قابل توجه این است که در این موارد استفاده از پکیج، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

به طور کلی دو نوع استخر وجود دارد : استخرهایی که بر روی زمین قرار دارند و استخرهایی که در درون زمین قرار دارند. استخر روی زمین ارزان تر و کم هزینه تر و آسانتر ساخته می شود که معمولا در آن از کیت های از پیش ساخته شده استفاده می شود و به راحتی نیز قابل نصب می باشند. حال آنکه استخرهایی که در درون زمین قرار دارند این روش دشوارتر از نوع اول بوده است و از گانیت، بتن، فایبرگلاس و ورق وینیل ساخته می شود. استخرهایی که به سبک دوم ساخته می شوند بسیار متفاوت می باشند اما شکل و طراحی آن ها به گونه ای است که از همان سیستم لوله کشی و فیلتراسیون استفاده می شود.

مبدل استخر خود انواعی دارد که عبارتند از:

مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه ای، مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای. که در واقع هر کدام از این ها برای مکان مناسب به کار می روند. چنانچه بخواهیم مبدل استخر مناسبی را انتخاب کنیم باید برخی نکات را در نظر داشته باشیم و آن این است که نوع استخر، روباز یا سربسته بودن آن، عمومی و خصوصی بودن آن مشخص شود. تعداد مبدل ها و مدت زمانی که برای گرمایش استخر مورد توجه ما بوده است.