قابلیت دیگ بخار برقی به چه صورت می باشد

دیگ بخار به دستگاهی گفته می شود که قابلیت تبدیل آب به بخار را دارد. این دیگ ها خود از قسمت هایی همچون لوله و پوسته تشکیل شده اند که این خود منبع انرژی بسیار زیادی می باشد.

دیگ بخار به دستگاهی گفته می شود که قابلیت تبدیل آب به بخار را دارد. این دیگ ها خود از قسمت هایی همچون لوله و پوسته تشکیل شده اند که این خود منبع انرژی بسیار زیادی می باشد.

دیگ بخار برقی به چه صورت می باشد

دستگاه هایی که به وسیله آن ها آب را به بخار تبدیل می شود دیگ بخار می گویند. این دستگاه از آن توانایی برخوردار است که آب را به بخار تبدیل کند و با توجه دما و فشاری که داراست انواع متفاوت و کاربردهای متفاوتی را دارند. به مجموعه ای که دیگ بخار یکی از تجهیزات آن می باشد مولد بخار گفته می شود که خود به عنوان بزرگترین منبع انرژی برای صنعت در جهان امروزی به شمار می روند و از مهم ترین دیگ های بخار، دیگ بخار برقی می باشد.

دیگ بخار از یک محفظه فولادی به وجود آمده که در تولید بخار مورد استفاده قرار می گیرد. دیگ بخار به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود دیگ لوله آبی، دیگ لوله آتشی. در سیستم های گرمایشی از دیگ بخار به منظور گرم کردن آب یا هوا یا گرم کردن تمام مکان ها و خانه و ساختمان ها و... استفاده می شود. وسایل و تجهیزات یک دیگ بخار باید با کیفیت و بسیار مرغوب باشد تا بهترین عملکرد و کارکرد را از خود بر جای گذارند. تجهیزات دیگ بخار شامل کوره، لوله های مختلف در اندازه گوناگون، بدنه، مشعل، محفظه شناور، جعبه کنترل و پمپ های تغذیه است.

دیگ بخار اولیه از ظرف های سربسته ای از ورق های های آهنی که بر روی هم به صورت های مختلف برگردانده شده در انواع ساده و پیچیده ساخته می شدند. جنس این دیگ ها از دو نوع چدنی و فولادی می باشد. دیگ های بخار برای استفاده در صنایع که نیاز به بخار اشباع شده دارد البته با کیفیت بالا تولید می شود.


@image


دیگ بخار برقی چه ساختاری دارد؟

این قطعات از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند و در واقع در دیگ بخار برقی به جای اینکه مانند دیگ های دیگر باشد و سوخت آن گاز، نفت یا ... باشد از المنت های الکترونیکی برای گرم کردن و حرارت بخشیدن آب استفاده می گردد. طراحی این نوع دیگ بخار برقی به گونه ای می باشد که به راحتی قابل دسترسی و بازرسی و بازدید باشد. ارتفاع و حجم مخزن که در این نوع دیگ ها بوده است که برای نگهداری بخار تأثیر بسیار زیادی داشته است. این مدل دیگ بخار برقی با لایه هایی از پشم معدنی و لایه ای از فولاد ضد زنگ عایق بندی و ایمنی شده است و ابعاد این نوع دیگ بخار برقی بسیار فشرده و مناسب است و فضای بسیار کمی را در بر می گیرند. دیگ بخار برقی در سایزها و ظرفیت های مختلف مناسب برای مکان های با ظرفیت کم یعنی استخرها و سوناهای خانگی به کار می رود. مزایای این نوع دیگ بخار برقی این است که قابلیت نصب آن ها بسیار آسان می باشد. تابلوی نمایشی دیجیتال که بر روی ان درجه حرارت نشان داده می شود. از کلید قطع و وصل یعنی روشن و خاموش شدن برخوردار است. این نوع دیگ بخار برقی از قدرت زیادی در سختی گیری مغناطیسی برخوردار است یعنی مواد شیمیایی و کلر را از آب سختی گیری می کند. شیر تخلیه دستی در دیگ بخار برقی باعث می شود که آب به راحتی تصفیه و پاکسازی شود.

یکی از اجزای دیگ بخار برقی مشعل می باشد که یکی از اجزای اصلی این دیگ بخار می باشد سوخت های این دیگ های بخار بسیار متفاوت می باشد. یکی دیگر از اجزای دیگ بخار برقی پمپ می باشد.

به عبارت دیگر دیگ بخار عبارت است از یک مخزن بسته که در آن بخار آب به خاطر استفاده در خارج از ان به وسیله جریان الکتریکی و یک نوع گرما که به وسیله آن ناشی می شود تولید می شود. در داخل این دیگ بخار دو بخش وجود دارد که درواقع اجزای اصلی آن به شمار می آیند بخش یا طرف اول آتش، بخش یا طرف دوم آب می باشد که سطح بخار و گرمایشی و حرارت این دیگ به مجموع تمامی آن سطوح گفته می شود که در قسمت آتش این دیگ بخار قرار گرفته است. باید در نظر داشت که تمامی بخش های این دیگ بخار از آلیاژهای آهنی ساخته شود چراکه مقاومت و گرمایش و حرارت آهن از هر نوع یا جنسی بیشتر می باشد. دیگ های بخار از نظر جنس و ساختار کلا بر دو نوع چدنی و فولادی تقسیم می شوند. از میان این دو، دیگ بخار از جنس چدن کمتر مورد استقبال قرار می گیرد چراکه توانایی زیادی در تولید بخار ندارد و بخار کمی را می تواند تولید کند. اما دیگ های بخار از جنس فولادی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند چون قدرت آن ها در تولید بخار و گرما بسیار زیاد و قابل ملاحظه می باشد.

دقت در انتخاب صحیح دیگ بخار برقی:

ما به هنگام انتخاب و خرید این دیگ بخار برقی که مناسب با آن محیط باشد باید تمام تلاش خود را بکنیم و آن دیگ بخار برقی را که مناسب با ظرفیت و محیط بوده انتخاب نماید زیرا در صورتی که این انتخاب به صورت درست انجام نشود برای تأمین دمای مورد نیاز و استفاده از بخار گرم و... با مشکلات جدی مواجه می شویم. مولد برقی بخار یا به عبارتی دیگ بخار برقی برای تولید بخار گرم و حرارت از ان استفاده می شود. این دیگ های بخار برقی قابلیت نصب و راه اندازی ان ها بسیار آسان و ساده می باشد و ان ها را باید در جای مناسب مثلا در پشت دیوار سونا نصب نمود. کلید روشن و خاموش این دیگ ها موجب می شود که کنترل و تنظیم ان بسیار راحت تر باشد و حرارت و رطوبت ان قابل کنترل باشد. این دیگ ها از باکس فیوز و شیرهای اطمینان اتوماتیک برخوردار بوده است که این خود یک مزیت برای دستگاه بخار برقی به شمار می اید. قدرت فوق العاده این دیگ ها برای رسوب گیری و سخت گیری آب یکی از جنبه های بسیار مثبت این دیگ ها به شمار می اید. این دیگ ها از قابلیت تخلیه آسان و ساده برخوردار هستند که این کار به صورت دستی و اختیاری انجام می گیرد. از مزیت های این دستگاه این است که حجم و اندازه آب موجود در این دیگ بدون اینکه نیاز باشد درب ان را باز و بسته کنیم مشخص بوده و این کار به وسیله نمایشگر انجام می شود. بنابراین این دیگ بخار برقیاز مزیت های بسیار زیادی برخوردار بوده است.