دیگ بخار(فایرتیوپ)

دیگ های بخار لوله آتشین FireTube شامل سه مرحله عبورگاز (گاز گرم حاصل از اشتعال سوخت) می باشد.

دیگ های بخار لوله آتشین FireTube شامل سه مرحله عبورگاز (گاز گرم حاصل از اشتعال سوخت) می باشد.

دیگ های بخار لوله آتشین FireTube شامل سه مرحله عبورگاز (گاز گرم حاصل از اشتعال سوخت) می باشد.

مرحله نخست از قسمت جلو کوره تا انتهای آن می باشد و طوری ساخته شده که در مقابل گرمای حاصله از احتراق و سوخت و جذب حرارت از بدنه کوره و انقباض حاصله از آن مقاومت کند مرحله دوم و سوم عبور گاز شامل عبور گاز حاصل از اشتعال سوخت در دو سری لوله(شماره 2و3) می باشد.

اطاقک احتراق نصب شده در انتهای کوره(شماره 4) نیز حرارت حاصله از احتراق سوخت را به سطح آب داخل دیگ منتقل می سازد. لایه سیمانی نسوزی در دریچه عقبی دیگ به کار رفته است. این دریچه مخصوص دخول افراد به منظور بازرسی مجرای خروجی گاز یا دود (دودکش اصلی دیگ)را بر حسب شرایط محل نصب می توان در بالا و یا در پشت دیگ نصب کرد (شماره 5).

بدنه دیگ بخار با یک لایه عایق مرغوب به ضخامت 50 الی 100میلی متر پوشیده شده و روی آن بوسیله ورق نرم و نازک فولادی یا استنلس استیل روکش کاری می گردد.

اتصال بدنه و کوره دیگ بوسیله جوشکاری انجام شده و جوش ها بوسیله اشعه xتست می شود. سوخت مایع و گاز سوخت مناسب این دیگ ها می باشد و می توان از مشعل های گاز سوز یا مایع سوز و یا از مشعل های دو سوخته گاز و مایع استفاده نمود.

هوارسانی دیگ

هوارسانی دیگ بوسیله یک فن الکتریکی تامین می گردد. هوای ورودی دیگ بوسیله دمپر کنترل می شود. تنظیم دمپر و هوای اولیه و مقدار سوخت لازم بوسیله دمپر موتور و بادامک های مربوط با اهرمهای موجود انجام می گردد.

ساختمان بدنه دیگ

1-بدنه خارجی(شماره1): بدنه خارجی دیگ ورقی است به شکل استوانه که شبکه نگهدارنده لوله های عقب و جلو در دو سر آن نصب شده است.

2-کوره و اطاقک احتراق(شماره 1و4): کوره شکل استوانه است که با اتصالات جوشی طولی و عرضی ساخته شده است که حاوی انحنای مقعری شکل ارتجاعی جهت انبساط کوره می باشد. اطاقک احتراق میانی شامل ورق استوانه ای شکلی است که از دو طرف بوسیله دو صفحه محصور گردیده. کوره ما بین دو صفحه نگهدارنده لوله های عقب و جلو قرارگرفته و اولین گذرگاه شعله و گاز را تشکیل می دهد . صفحه عقبی اطاقک احتراق و صفحه نگهدارنده لوله ها با میلگردهای مقاوم بوسیله جوشکاری به هم متصل شده است.

3-لوله ها: دو سری لوله مقاوم جهت عبور گاز مرحله دوم و سوم نصب شده که در دیگ های که فشار کاری آنها تا 13 هستند اکسپند شده و برای فشارهای کاری بیشتر علاوه بر اکسپند کاری جوشکاری نیز شده اند.

4-دریچه های دیگ: دریچه آدم و در بالای دیگ، دریچه مخصوص تخلیه رسوبات در پشت دیگ و دریچه ویژه بازدید اطاقک احتراق هر یک جهت تمیزکاری یا بازرسی و یا هر دو در قسمتهای مختلف دیگ تعبیه شده است. در جلو دیگ دو عدد درب بزرگ قرار گرفته که با باز کردن آنها می توان ضمن بازدید از لوله های ویژه عبور گاز ،آنها را تمیز نمود. با باز کردن درب های عقبی تعبیه شده در روی محفظه دود عقبی دیگ می توان صفحه نگهدارنده لوله های عقب دیگ را بازرسی کرد.

5-نازلهای نصب دستگاه های خارجی دیگ بخار: قطعات اصلی و کمکی و وسائل کنترل کننده از طریق نازلهای که با لوله های مقاوم بوسیله جوشکاری روی بدنه ایجاد شده است به دیگ بخار نصب می شوند.

وسائل و اتصالات دیگ

آب مورد نیاز دیگ بخار بوسیله پمپ تغذیه تامین می شود. آب ورودی دیگ بخار از شیر تغذیه عبور می کند زمانیکه سطح آب به حد نرمال یعنی نزدیک به وسط آب نمای شیشه ای رسید ،پمپ تغذیه بوسیله کنترل کننده دو حالته متوقف می شود. و بالعکس زمانیکه سطح آب از حد نرمال پائین تر رفت، کلید کنترل استارت پمپ را جهت جبران کمبود آب و رساندن آن به حد نرمال روشن می نماید. برای دیگ های بخار با ظرفیت

(kg/h 8150-Ib/h 18000) و بالاتر می توان به جای سیستم کنترل دو حالته کنترل تغذیه مدوله، با کلید شناوری ،جعبه کنترل ،توام با یک عدد شیر کنترل تغذیه مدوله به کار برد .پمپ تغذیه دائما روشن می ماند ولی شیر کنترل مدوله تغذیه به اندازه آب مورد نیاز دیگ کم و یا زیاد می شود و کمبود سطح آب را جبران می نماید.

فشار بخار داخل دیگ بوسیله مانومتر نشان داده می شود. وقتیکه فشار به حد کاری رسید می توان با باز کردن شیر اصلی بخار، بخار را به جهت مصرف در کارخانه یا استفاده در سیستم های گرمایش روانه ساخت.

فشار بخار دیگ را، کنترل کننده فشار اندازه گیری می کند. ازدیاد فشار باعث عملکرد کنترل کننده فشار و ارسال فرمان مناسب در حالت حداکثر شعله حداقل شعله و خاموش می گردد.

چنانچه مقدار بخار کمتری مورد نیاز باشد مشعل خاموش می شود. وقتی فشار بخار به حداقل خود رسید، کنترل کننده فشار، مجددا مشعل را روشن می نماید.

چنانچه به علتی کنترل کننده فشار عمل نکند یا خراب شده باشد ، فشار در داخل دیگ بالا رفته تا به حد طراحی برسد. در این موقع شیر اطمینان دیگ عمل کرده و بخار اضافی دیگ را تخلیه نموده و فشار بخار را به حد مجاز می رساند و با این عمل از خطرات فشار اضافی درون دیگ جلوگیری می گردد.

چنانچه به علتی آب تغذیه به دیگ نرسد و سطح آب دیگ از حد معمول پائین تر بیاید تخلیه دو حالته ضمن خاموش کردن مشعل، زنگ مشعل و چراغ اعلام خطر سطح آب کم است را روشن می کند. تا زمانی که آب به سطح نرمال برسد مشعل شروع به کار نخواهد کرد. فقط با استفاده از کلید دستی می توان مشعل را مجددا روشن کرد.

با باز کردن شیر تخلیه آب می توان با خارج کردن آب دیگ مقداری از غلظت نمک های موجود کم کرد. شیر هواگیری جهت تخلیه هوای دیگ زمان پر کردن با آب و نیز جهت جلوگیری ازخلا در موقع خاموش نمودن دیگ به کار می رود. وقتی دیگ در حال کاری است این شیر باید بسته باشد. جهت تامین آب مورد نیاز جهت آزمایش کیفیت آب دیگ از شیر کنترل املاح آب یا شیر نمونه برداری استفاده می گردد. صافی ورودی آب بر روی لوله مکنده پمپ تغذیه نصب می گردد.

@image